آشنایی مختصر با دوره نرم افزار Altium Designer

 

توانایی طراحی برد مدار چاپی (PCB) برای فعالان حوزه برق یک ضرورت محسوب می شود. در طراحی PCB نیز کامپیوتر به کمک مهندسین آمده است و نرم افزار‌های حرفه‌ای و آماتور بسیاری برای این منظور ارائه شده اند. پر طرفدار ترین نرم افزار طراحی PCB در ایران نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer  می باشد. نرم افزار آلتیوم دیزاینر در گذشته تحت عنوان پروتل (Protel) عرضه می‌شد. این شرکت بیش از 30 سال در زمینه تولید نرم افزار طراحی برد مدار چاپی تجربه دارد و در حال حاضر یکی از قدرتمند ترین نرم افزار های طراحی برد را ارائه می‌کند . شرکت های معتبری همچون زیمنس و ST  مشتری این نرم افزار هستند.قیمت نسخه اصلی این نرم افزار بیش از 7000 دلار آمریکا است. به جرات می توان گفت که بهترین نرم افزار برای شروع به یادگیری طراحی برد PCB در ایران نرم افزار آلتیوم دیزاینر است.محیط کاربر پسند و قابل انعطاف و ابزار‌های قدرتمند تعبیه شده در نرم افزار کار کردن با آن را برای مهندسین رضایت بخش کرده است. تمامی شرکت‌های تولید کننده برد در ایران از خروجی‌های این نرم افزار برای تولید برد استفاده می‌کنند.بنابراین این نرم افزار برای آموزش طراحی برد PCB انتخاب شده است و سعی می شود در 7 جلسه 4 ساعته جمعا به مدت 28 ساعت ابزار‌های مهم و پرکاربرد برای طراحی برد‌های یک لایه و دو لایه به متقاضیان گرامی آموزش داده شود.

تحلیل بازار کار

 

با توجه به اینکه در تمامی پروژه‌های الکترونیکی نیاز به پیاده ه‌سازی مدار الکترونیکی وجود دارد بنابراین برای یک طراح PCB فرصت های شغلی بسیاری قابل تصور است. فردی که از ملاحظات طراحی بردهای فرکانس بالا مطلع باشد و ابزارهای پیاده سازی این دسته از بردها را در اختیار داشته باشد می تواند از حقوق و جایگاه مهندسی مناسبی برخوردار گردد و اولین مرحله برای رسیدن به  این هدف تسلط به طراحی بردهای مقدماتی است.

توانایی دانشجو پس از پایان دوره نرم افزار Altium Designer

 

دانشجو در پایان دوره می تواند :

• بردهای یک لایه و دو لایه را به راحتی طراحی کند.

• کتابخانه شماتیک و کتابخانه PCB طراحی کند.

• سیگنال های حساس و سایر نکات اولیه را بشناسد.

• ملاحظات طراحی برای ساخت و مونتاژ یک برد دو لایه را بشناسد.

• نکات مهم در یک چیدمان خوب را رعایت کند.

در زمان کلاس فرصت تمرین مباحث تدریس شده وجود دارد و همچنین یک برد کاربردی در طول دوره توسط دانشجو طراحی و تولید می شود.

شیوه برگزاری کلاس

 

مباحث هر جلسه در چند بخش تدریس می شود. و پس از تدریس فرصت تمرین و رفع اشکال به دانشجویان داده خواهد شد. در هر جلسه تمرینی به دانشجویان محول می گردد که در ابتدای جلسه بعد سوالات و اشکالات مربوط به انجام تمرین برطرف می شود. 

سرفصل دوره آموزشی نرم افزار Altium Designer :

• آشنایی با قابلیت های نرم افزار و کاربردهای آن

• آشنایی با نحوه نصب نرم افزار Altium Designer

• آشنایی با محیط Schematic

• طراحی مدار در محیط  Schematic

• تحلیل و آنالیز مدارات الکتریکی توسط نرم افزار

• تعریف و ساخت قطعات جدید در محیط  Schematic

• آشنایی با محیط PCB

• انتقال مدار طراحی شده از محیط  Schematic به محیط PCB

• آشنایی با نحوه چیدمان قطعات جدید در محیط PCB

• آشنایی با مفاهیم لایه های بردهای مدارچاپی

• آشنایی با اصول طراحی برد مدار چاپی

• تعریف و ساخت قطعات جدید در محیط PCB

• آشنایی با RULES های نرم افزار

• نحوه استفاده از پلی گان در طراحی

• تهیه فهرست لیست قطعات و نحوه پرینت آن

• چیدمان نام قطعات بر روی برد مدارچاپی

• استفاده از کلیدهای میانبر جهت به حداکثر رساندن سرعت طراحی

• انجام پروژه های عملی

 

 

داشتن توانایی تحلیل مدارات الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال، قطعه شناسی و اطلاع از قطعات موجود در بازار الکترونیک، صبر و حوصله و داشتن دقت و تمرکز بالا ، قدرت خلاقیت و حل مسئله ،آشنایی با کامپیوتر و نرم افزارهای کامپیوتری برای موفقیت در این حوزه بسیار حائز اهمیت است. توصیه می شود افراد شرکت کننده در این دوره بر مفاهیم الکترونیک تسلط داشته باشند و دوره مونتاژ بردهای الکترونیکی را سپری کرده باشند. 

آقای اشتری :

بنظرم دوره بسیار خوبی بود. مدرس دوره آقای یادگاری بسیار توانا بود و بنده هم در این دوره بسیار چیز یاد گرفتم. نظم کلاس Altium هم خوب بود.
 

خانم نوروزی :

کلاس آلتیوم مهندس نجفی میتونم بگم مفید ترین دوره برای بتده به شخصه بوده. از اونجایی که سخت گیری استاد در زمینه ی انجام  همه ی  امور کلاس باعث شد با دقت بیشتری به کلاس توجه کنیم خیلی خوب بود. مجبور شدیم همه ی کار هارو پله پله همگام با استاد انجام بدیم، فشار روی دانشجو وجود داشت ولی درنهایت همه به نظم راضی بودن. حجم مطالب خوب بود و در کل خیلی راضی بودم. پاسخگویی استاد به نظرم عالی بود و هیچ سوالی رو نذاشتن برای من حداقل بدون جواب بمونه و در هرساعتی که ارشون پرسیدم پاسخ دادن.

 الآن با اعتماد به نفس و اطمینان از اینکه میتونم کیفیت قابل قبولی توی طراحی pcb داشته باشم طراحی انجام بدم و اصول رو میدونم. البته هنوزم کارم کاملا خوب نیست ولی با توجه به زمانی که در اختیار داشتیم به نظرم خوب بود حجم مطالبی که گفته شده.

 

آقای احمدی :

تسلط استاد نجفی تو تدریس آلتیوم واقعا عالی بود تا جایی که میتونستن مطلب رو ساده میکردن برامون

من قبلا اطلاع درستی از این درس نداشتم خیلی کمک کرد که بتونم خیلی از کارایی که قبلا برام دست نیافتنی بودن انجام بدم

بنظر من طراحی برد یکی از اصلی ترین قسمتهای رشته برقه برای کار کردن هم یکی از مهمترین شاخصه هاست و یه جورایی باعث برتری نسبت به کساییه که اطلاعی از این رشته ندارن

ولی به نظرم اگه تو کلاسای Altuim بشه ۱ یا ۲ جلسه رو به آشنایی با قطعات و کارای مربوط به مونتاژ کارها اختصاص بدن خیلی بهتر میشه برای یادگیری و بهتر طراحی کردن
 

آقای یوسفی :

دوره خیلی خوبی بود مدرسش مهندس یادگاری بود که کاملا مسلط بودن به درس  altium و در مجموع خیلی خوب بود.
 

خانم افشاری :

مدرس دوره آقاى يادگارى بنظر من عالى بودند،هم خوب توضيح مى دادند و هم صبور بودند و با خوش رويي پاسخ تمام سوالات ما رو ميدادند وبراى همه دانشجوهاشون وقت ميذاشتند.و در كل خودشون مسلط و با تجربه بودند در اين زمينه.

اگر بعد از يادگيرى آلتیوم در اين دوره خود دانشجو شروع كنه به طراحى بردهاى مختلف و مطالعه بيشتر ، و جوياى كار در اين زمينه باشه ميتونه کار پيدا كنه،چون بازارکار آلتیوم خوبه،بشرط اين كه شخص حرفه اى و با تجربه نخواند. بنده خودم بعد اين دوره پيش اومده كه براى دوستانم كار آلتيوم كرده باشم.
 

آقای لطفعلی زاده :

تسلط استاد یادگاری و همچنین مشاوره دادنشون بسیار عالی بود ،روش تدریس altium هم خوب بود
 

خانم نقیب  :

باید بگم آقای یادگاری از لحاظ علمی و رفتاری واقعا خوب بودن. صبر و تحمل برای یادگیری کامل موضوع مطرح شده و رفع تمام اشکالات موجود دانشجوها از نشانه های خوب بودنشونه. از لحاظ علمی هم به بخش های مورد نظر تسلط کامل داشتن

برای خود من ک دوره خوبی بود. تقریبا تمام موارد لازم به عنوان دوره اول گفته شد  و بقیه کار برمیگرده به تلاش دانشجو. اکثر نکته های طراحی برد لازم برای ی کار کاربردی مطرح شد. خودم بشخصه ازشون استفاده کردم

 

تفریبا تمام سوالات من که شاید یوقتایی بیشتر از حد دوره هم بود پاسخ داده شد. الان توانایی رسم یک pcb دولایه رو دارم.

.برای یادگیری Altium چه پیش نیازی لازم است ؟

برای یادگیری نرم افزار آلتیوم صرفا شناخت قطعات الکترونیکی کفایت می کند و هیچ پیش نیاز دیگری ضروری نمی باشد .

.آیا دوره Altium هم به صورت عملی برگزار میشه ؟

بله تمامی دوره های نیراسیستم صرف نظر از دوره های عملی و یا نرم افزاری به صورت عملی تدریس میشه و در طول دوره پروژه ها و تمرین های متعددی جهت پیاده سازی توسط دانشجویان انجام می شود . در این دوره چندین مدار الکترونیکی توسط دانشجویان طراحی می شود و دانشجویان به صورت کامل با مراحل طراحی PCB و شماتیک آشنا می شوند .

. انجام پروژه ها فقط به صورت نرم افزاری است ؟

خیر ، در طول دوره یکی از بردهای طراحی شده توسط دانشجویان ساخته می شود تا دانشجویان به صورت واقعی و کاملا عملی با طراحی بردهای مدارچاپی آشنا شوند و با کیفیت مناسب تری به روند آموزش خود ادامه دهند.

.آیا در این دوره طراحی بردهای چند لایه هم تدریس میشه ؟

در این دوره در نهایت طراحی بردهای دو لایه آموزش داده میشه و برای طراحی بردهای چندلایه و فرکانس بالا باید در دوره پیشرفته یا حرفه ای ثبت نام کنید .

. آیا در انتهای دوره برای شرکت کنندگان گواهینامه صادر می شود؟

در صورتی که دانشجو در پایان دوره نمره ی لازم را کسب کند موفق به دریافت گواهینامه خواهد شد. حد نصاب نمره 70 از 100 بوده و از مجموع نمرات فعالیت های کلاسی، کوییز ها ، تمرینات و آزمون پایانی دانشجو محاسبه می شود.

. نحوه برگزاری آزمون پایانی دوره به چه صورت است؟

مدت زمان مشخصی از جلسه پایانی هر دوره به برگزاری آزمون اختصاص می یابد. این آزمون کاملا عملی بوده و سوال مطرح شده در قالب یک پروژه  ترکیبی می باشد. 

.آیا برای این دوره جزوه یا کتاب خاصی باید خریداری شود ؟

در تمامی دوره های آموزشی کتاب ها ، مراجع و فایل های آموزشی مختلفی توسط اساتید معرفی می گردد .