آشنایی با کارگاه

مرکز آموزش نیراسیستم با همکاری دانشکده فنی شهید شمسی پور برگزار می کند:

 

کارگاه برنامه نویسی ربات مسیر یاب با نرم افزار LabVIEW

"تجربه کار با ربات های جهانی لگو"

 

 

هدف اصلی از برگزاری این کارگاه ، یادگیری نرم افزار LabVIEW برای ورود به دنیای برنامه نویسی به زبان گرافیکی است . اما با توجه با اینکه علاقمندان برای یادگیری این نرم افزار نیاز به یک انگیزه ی جذاب و مهیج دارند ؛ قصد داریم به کمک نرم افزار LabVIEW برای ربات هایی که ساخته ی شرکت Lego Mindstorms  است برنامه نویسی کنیم و یک ربات تعقیب خط بسازیم.  به عبارت دیگر در این کارگاه با ساخت یک ربات و برنامه نویسی برای پردازنده ی آن به زبان گرافیکال LabVIEW خواهیم پرداخت .

در این کارگاه با ماژول های اولتراسونیک و تشخیص رنگ و قطب نما (Compass) و موتور های سروو که ساخته ی شرکتLego Mindstorms  است نیز آشنایی خواهید شد.

 

مدرس کارگاه:

آقای مهندس محمد جواد حقی

 

*به شرکت کنندگان گواهینامه معتبر حضور در کارگاه اعطا خواهد شد.

 

مخاطبین کارگاه

مناسب تمامی علاقمندان به حوزه رباتیک

محل برگزاری کارگاه

دانشگاه شمسی پور

ساعت برگزاری کارگاه

15 الی 19

گواهینامه

به شرکت کنندگان در کارگاه گواهی معتبر اعطا خواهد شد.

معرفی نرم افزار LabVIEW :

LabVIEW یک زبان برنامه نویسی گرافیکی است که توسط شرکت نشنال اینسترومنتس طراحی شده است و کاربرد آن بیشتر در سامانه‌های تست، اخذ داده، کنترل و پایش رایانه‌ای است. LabVIEW تشکیل شده از حروف اول کلمات عبارت Laboratory Virtual Instrument Engineering Workbench به معنای میزکار مهندسی ابزارهای مجازی آزمایشگاهی است.نرم افزار LABVIEW تحولی اساسی و نوین در شیوه های زبانهای برنامه نویسی ایجاد کرده است. برنامه نویسان labview بدون نوشتن هیچ کدی برنامه های قدرتمندی را تنها با ابزارهای گرافیکی موجود در برنامه ایجاد می کنند. 
Labview در واقع ابزار یک میزکار (Workbench) مهندسی است که حالت پیشرفته یک زبان برنامه نویسی گرافیکی است و زمان زیادی از تولد آن نمیگذرد . برنامه نویسی مطابق با اصطلاحات مهندسی بنا شده است و به همین دلیل کار کردن با آن بسیار راحت است و این قدرت را به فرد می دهد که ایده ذهنی خود را بدون درگیر شدن با اصول و کلمات برنامه نویسی مبتنی بر متن پیاده سازی کند و نتیجه آنرا تحلیل نماید . 

 

معرفی ربات های لگو :

در این کارگاه ساخت و برنامه نویسی ربات تعقیب خط توسط ربات های Lego Mindstorms EV3 آموزش داده خواهد شد. با استفاده از این  مدل، شما می توانید چندین نوع ربات بسازید و به آن ها فرمان دهید! این ربات ها شامل ربات انسان نما، ربات کاشف (ربات هایی روی سطح سیارات حرکت می کنند) ، ربات شبیه مار و... می باشند.

قلب این ربات یک پردازنده پر قدرت و پیشرفته ARM9 می باشد که درای 4 پورت موتور، پورت USB برای WIFI و اتصال به اینترنت و امکان اتصال کارت میکرو SD را دارد. سالیانه مسابقات رباتیک بسیاری با عناوین “لیگ لگو” و “المپیاد جهانی رباتیک” نیز با به کارگیری لگو EV3برگزار می شود.

برنامه نویسی این ربات ها توسط نرم افزار LabVIEW انجام میگیرد . این نرم افزار با المان های گرافیکی پرقدرت خود، برنامه نویسی را برای ارتباط با سنسورها، پورت ها و دیگر سخت افزارها راحت کرده است.

گزارش برگزاری کارگاه

این قسمت به زودی تکمیل خواهد شد.

گالری تصاویر کارگاه